Jak sprawdzić stan kupowanego auta?

Planując kupno samochodu, zapewne rozpoczynasz od odszukania danego modelu na rynku internetowym. Przeglądając w ten sposób oferty, nie jesteś w stanie ocenić stanu faktycznego pojazdu. Nawet bardzo zniszczone samochody, na zdjęciach mogą robić dobre wrażenie. Co należy sprawdzić i czego się wystrzegać przed kupnem pojazdu?

Powód sprzedaży

Ważną kwestię odgrywa powód, który doprowadził aktualnego właściciela do chęci pozbycia się samochodu. Zależnie od wieku pojazdu, przyczyn może być wiele. W przypadku młodych dobrze wyglądających aut, prawdopodobnie są one wymieniane na nowsze modele lub inne gabaryty. Sprawa ma się nieco inaczej jeśli mamy do czynienia ze samochodem starszym. Wówczas należy zadać sobie pytanie, czy sprzedający nie chce się pozbyć problemu z głowy i rozsądnie ocenić wymagane poprawki, czy cały stan zarówno wizualny, jak i techniczny.

Koła oraz opony

Kupując samochód na widocznie zużytych oponach lub felgach, należy liczyć się z koniecznością ich wymiany, niosącą za sobą dodatkowe koszty. Ważny jest stan techniczny obu wymienionych elementów, przede wszystkim bieżnik. Dodatkowym atutem przy kupnie auta byłby dodatkowy komplet opon zimowych/letnich. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić sporo wydatków.

Wygląd wizualny

Ocena ogólna wyglądu w przypadku samochodów starych i nowszych będzie się różniła głównie dopuszczalnymi standardami. W przypadku wiekowych egzemplarzy trzeba pamiętać, że efekt wizualny nie będzie równorzędny fabrycznemu. Pomimo tego, warto szczegółowo obejrzeć pojazd i dostrzec wszystkie możliwe mankamenty, mogące mieć znaczący wpływ na cenę ostateczną. Należy również zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy, typu zderzaki, drzwi, błotniki są dobrze spasowane i nie różnią się od reszty samochodu. Oznaczać by to mogło, że pojazd brał udział w kolizji. 

Podwozie

Kwestią, której nie możesz pominąć, jest sprawdzenie podwozia - w miarę swoich możliwości. Najważniejsze jest określenie, czy pojazd rdzewieje, czy nie był zalany, czy wszystkie elementy podwozia są na właściwym miejscu. 

Wnętrze oraz elektryka

Wygląd wewnętrzny pojazdu jest dla wielu kierowców elementem kluczowym. Według indywidualnych preferencji powinno się dopasować samochód do swoich potrzeb. Dodatkowo sprawdzić należy elektrykę, tj. wszelkiego rodzaju udogodnienia takie jak: radio, nawigacja, kierownica multifunkcyjna, klimatyzacja czy monitor pokładowy.

Silnik i stan techniczny

Sercem samochodu, jak powszechnie wiadomo, jest silnik. Przed zakupem danego pojazdu warto zapoznać się z opiniami na temat motoru występującego w danych egzemplarzach, osiągów, spalania, czy awaryjności. W dodatku dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie auta u ekspertów, np. z Autotesto. Raport, który można uzyskać przy współpracy, pozwala określić dokładny stan pojazdu, jego przebieg oraz historię jego awaryjności lub ewentualnych wypadków. Dzięki takim działaniom możesz mieć pewność, że auto jest w dobrym stanie.